OEMC Top Dogs

 OEMC Members who have been awarded OEMC Top Winning Mastiff of the Year. 

Faynad Frankincense 2016 Mr G Zadeh
Mulaloo Maximus at Tyketarn 2015 Mr D & Mrs L Mckevitt
Quicksilver of Sevenoaks for Lygonhall 2014 Mr & Mrs S Pass
Not Awarded 2013
Not Awarded 2012
Fearnought George Formby 2011 Mr and Mrs Pennie
Fearnought George Formby 2010 Mr and Mrs Pennie
Not Awarded 2009
Not Awarded 2008
Not Awarded 2007
Rhilaubekan Lancet Of Bredwardine 2006 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Francis From The Burning Mountain 2005 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Francis From The Burning Mountain 2004 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Penrichlar Phoenix Of Bredwardine 2003 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Lady Lavinia (Breed Record Holder - 29 CC's) 2002 Mr & Mrs Locke
Fearnought The Barbarian 2001 Mr G Payne
Darkling Finbar Of Bredwardine 2000 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Prixcan Mordred For Lygonhall 1999 Mr & Mrs S Pass
No Outright Winner 1998
Cedwalla Sweet Charity 1997 Mr & Mrs Chidwick
Cedwalla Sweet Charity 1996 Mr & Mrs Chidwick
Farnaby Fringe Benefit 1995 Mrs E Baxter
Bulliff Ubiquitous Uli At Marcolian 1994 Mrs M Golightly
Darkling Paddington Bear 1993 Webbereley & Rice
No Outright Winner 1992
Bredwardine Bedwyr 1991 Messers Thomas And Tugwell
Bredwardine Brongest 1990 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Cedwalla Miss Edwina 1989 Mr & Mrs Chidwick
Arciniegas Lion Of Bredwardine 1988 Messers Thomas And Tugwell
Arciniegas Lion Of Bredwardine 1987 Messers Thomas And Tugwell
Cedwalla Sweet Ellenor 1986 Mr & Mrs Chidwick
Bulliff Warrior 1985 Mr & Mrs Say
Glynpedr Tattinger 1984 Mr Boatwright
Bredwardine Beau Ideal 1983 Mssrs Thomas & Tugwell
No Outright Winner 1982
Hollesley Medicine Man 1981 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Jilgrajon Sir Gladstone 1980 W & G Hicks
Forefoot Prince Igor Of Bredwardine 1979 Mssrs Thomas & Tugwell
Forefoot Prince Igor Of Bredwardine 1978 Mssrs Thomas & Tugwell
Forefoot Prince Of Darkness 1977 Mr & Mrs Cowe
Copenore Rab of Grangemoor 1976 Mrs Degerdon
Master Sirius Of Buckhall 1975 Mr & Mrs Williams
Cannonbury Autobiography 1974 Mrs Shorter
Overnoons Mr Micawber Of Buckhall 1973 Mrs How
Hollesley Macushla`s Dagda 1972 Mrs E Degerdon
Gelert Of Pynes Farm 1971 Mr G Edwards
Baron Spencer Of Buckhall 1970 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Threebees Friar Of Copenore 1969 Major & Mrs Reardon
No Outright Winner 1968
Balthazar Of Kisumu 1967 Mrs Wadland
Macushla Of Hollesley 1966 Mrs P & Miss H Day
Weatherill Thor 1965 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Falcon Of Blackroc 1964 Mrs M Moore
Weatherill Thor 1964 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Balint Of Havengore 1963 Mrs Monostori
Hotspot Of Havengore 1962 Mrs L Scheerboom
Balint Of Havengore 1962 Mrs Monostori
Hotspot Of Havengore 1961 Mrs L Scheerboom
Hotspot Of Havengore 1960 Mrs L Scheerboom
No Outright Winner 1959
Drake Of Havengore 1958 Mr W Hanson
Baron Of Moonsfield 1957 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Withybush Aethelred 1956 Miss I Bell
Tudor King of Lexander 1955 Mr & Mrs Anderson
Vilna Of Mansatta 1954 Mr F Bowles
O.E.M C. Countess (First Post War Champion Bitch) 1953 Mrs E Harrild
Rodney Of Havengore (First Post War Champion Dog) 1952 Mrs L Scheerboom
O.E.M.C Wolsey 1951 Miss Bell