Puppy Line

For advice before purchasing a puppy, also to receive details of membership of The Old English Mastiff Club.

Click for more
 

Champions

Dogs that have attained the title of Champion in the UK

Quicksilver of Sevenoaks for Lygonhall 2014 Mr & Mrs S Pass
Swainsea Jagaer Monstor 2014 Messers White
Thomaster Danish Legacy 2013 Mr & Mrs M Fox
Thomaster Black Rose 2013 Mr & Mrs M Fox
Prixcan Adoriata 2013 Ms M J & Mr D A Manfredi
Kumormai Verve 2013 Mrs E Knight
Cwtmysswg Gallant Hero 2012 Mr O Wilkes & Mrs D Williams to Pennines
Hexnordon Formed for Fragalis 2012 Mr C Hill
Faynad Primrose 2012 Mr G Zadeh
Faynad Jaquelina 2012 Mr G Zadeh
Cedwalla Country Boy By Heffalump 2012 Mrs K Dodd-Utting, Mrs E Herring & Mr J Dodd
Thomaster Runa 2011 Mr & Mrs M Fox
Kumormai Platinum 2011 Mr J Edwards
Dobunni Revolution 2011 Miss C Smith
Cyberus Berlington Bertie For Askuwheteau 2011 Mr and Mrs Clarke
Chevelu Ivory Blush 2010 Mrs M Duval
Fearnought George Formby 2010 Mr and Mrs Pennie
Secret Charm avec Dibest 2010 Mrs D Yemm
Kumormai Atonement 2010 Mrs E Knight
Cadermist Earl Of Igor 2010 Mr D & Mrs C Simister
Labaryth Boy Mackenzie For Nobleheart 2010 Miss D Baxter
Fragilis Firienfeld for Hexnorden 2009 Mrs E Norris
Fearnought Little Louise 2009 Mr G Payne
Salforda Sable 2009 Mrs L Proudfoot
Farnaby Full Force of Sobriety 2009 Ms S Hill
Cedwalla Miss Amelia 2009 Mr D & Mrs P Chidwick
Lady Gwenhwyfar for Faynad 2009 Mr G Zadeh
Westgort Are Aida 2008 Mrs E Knight
Argo Spod Holi at Fearnought 2008 Mr G Payne
Alonzobar Star Quality 2008 Mrs B Green
Hugedogge Gunilla Of Sobriety JW 2007 Ms S Hill
Messiahs Olv True Love 2007 Mr B Le Courtois
Cyberus Carnelian 2007 Mr S & Mrs T Andrews
Westgort Innovation By Kumormai 2007 Mrs E Knight
Chevelu Easter Parade For Heffalump 2007 Mrs K Dodd-Utting, Mrs E Herring & Mr J Dodd
Ebony Joe 2006 Mr A & Mrs H Cook
Gwenwhyfar Britannia Rule The Waves Of Bredwardine 2006 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Rhilaubekan Lancet Of Bredwardine 2006 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Rus Lux Hun Ch Korosdombi Lyon 2006 Mrs S Golnikova
Beezaville Coram Judice 2006 Mr S Attfield & Ms W Taylor
Kumormai Crouching Tiger 2005 Mrs E Knight
Rhilaubekan Brynewydd Of Bredwardine 2005 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Francis From The Burning Mountain 2004 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Kumormai As Good As It Gets 2004 Mrs E Knight
Domas Calthorpe From Delbeech 2003 Mr D & Mrs E Beech
Farnaby Fallen Woman Of Wickhaven 2003 Mr & Mrs W Toogood
Klanzman Firewitch 2003 Mr K Knight
Penrichlar Phoenix Of Bredwardine 2003 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Faynad King Of Our Cottage 2003 Mr G Zadeh
Lady Lavinia (Breed Record Holder - 29 CC's) 2002 Mr & Mrs Locke
Saltcountry Lady Docker 2002 Mr J Steele
Casanova Of Bredwardine 2002 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Bulliff Dacie 2002 Mrs D Roden
Bulliff Dom 2002 Mr & Mrs C Say
Darkling Hector 2002 Mr L J McIver
Dajenis Peacemaker Of Dobunni 2002 Mr A Hall & Ms C Smith
Fearnought The Barbarian 2001 Mr G Payne
Kumormai All Gold 2001 Mrs E Knight
Bredwardine Bwlchyllew Of Watlands 2001 Mr R Nixon
Benbows Mandy Of Saltcountry 2001 Mr J Steele
Darkling Finbar Of Bredwardine 2000 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Chevelu Amber Silk 2000 Ms D Baxter
Pinball Wizard 2000 Mrs Taylor
Prixcan Mordred For Lygonhall 1999 Mr & Mrs S Pass
Prixcan Esprite D'amour To Lygonhall 1999 Mr & Mrs S Pass
Lovelump Life's A Lemon 1999 Ms K Dodd & Mr K Knight
Bwlchygwyn Of Bredwardine 1999 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Rotherco Belonga Judd 1998 Mr & Mrs Cook
Brookview Bo Fillette 1998 Mesdames Seager And Lewis
Ambyson Aphrodite For Cuerdale 1998 Mrs J Connolly
Prixcan Blasine 1998 Ms J Manfredi
Kumormai Pride N' Prejudice 1997 Mrs E Fletcher
Delmagyar Lanz (Imp Aus) 1997 Mr & Mrs Levingstone
Prixcan Deraneira 1997 Miss J Manfredi
Dawn Roseanne 1997 Ms Mcdonough
Kumormai Miss Eliza Bennett 1997 Mrs E Fletcher
Prixcan Gage D'amour 1997 Ms Manfredi
Darkling Finn Mac Cumhal Of Bredwardine 1997 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Chevelu Charlotte 1996 Mrs M Duval
Cedwalla Sweet Charity 1996 Mr & Mrs Chidwick
Mountcora Cockney Rebel 1996 Mr G Kerr
Marcolian Ceeu Jimmy 1996 Mr & Mrs T Bowen
Prixcan Diomedes 1996 Mrs J Connolly
Prixcan Morgan Le Fee 1996 Miss J Manfredi
Bredwardine Brenhines Of Brookview 1996 Mesdames Seager And Lewis
Farnaby Fringe Benefit 1995 Mrs E Baxter
Prixcan Esprit 1995 Mrs J Manfredi
Prixcan Mandate For Glynpedr 1995 Mr Wilkinson
Jengren Pluto 1995 Mr & Mrs Green
Bredwardine Bryntowydd 1995 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Marcolian Rhannas Flower 1995 Mrs K Dodd
Marcolian Ceann Mor 1995 Mrs Golightly
Bredwardine Boyfafawr Of Watlands 1994 Mr R Nixon
Fantasy In The Night At Glynpedr (Imp) 1994 Messers Boatwright & Williams
Tresylyan Dolly Daydream Of Ormondstow 1994 Miss S Critchley
Damaria Princess Nina 1994 Mrs M Joynes
Bulliff Ubiquitous Uli At Marcolian 1994 Mrs M Golightly
Damaria Sweet Georgia 1994 Mr JJ Allmark
Honeycroft Goldilocks 1994 Mrs J Atkinson
Glynpedr Napolean 1993 Mr & Mrs Bromley
Farnaby Fortune Teller Of Masnou 1993 Mrs Blaxter
Darkling Paddington Bear 1993 Webbereley & Rice
Bulliff Nutmeg Nestor 1992 Dr Monostori
Delbeech Zorab Of Jilgrajon 1992 W & G Hicks
Brave Chaka At Glynpedr 1992 Mr R Boatwright
Bredwardine Bwlchllan 1992 Chetham & Fehler
Prixcan Braykinin Marcasite 1992 Miss J Manfredi
Longendale Princess Of Athene Of Saltcountry 1991 Mr Steele
Bredwardine Bedwyr 1991 Messers Thomas And Tugwell
Dignified John At Jengren 1991 Mr & Mrs Green
Bredwardine Berwyn 1991 Mr & Mrs Rischmiller
Tresylyan Bitter Sweet 1991 Mr & Mrs Taylor
Appolon Nomhle Sindiswa 1991 Richardson & Hayter
Prixcan Poseuse 1991 Miss J Manfredi
Quixhill True Britt 1990 H Sargeant & N Clarke
Brigadier Of Bredwardine At Dawnstar 1990 Mrs Mantle
Bredwardine Brongest 1990 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Chevelu Blodeuwedd Of Bredwardine 1990 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Tresylyan Brogan 1990 Mr Higgerson
Prixcan Countach 1990 Mrs J Manfredi
Glynpedr Sandeman Of Longendale 1989 Mr L Mcdonald
Farnaby Fraze And Fable 1989 Mrs E Baxter
Trevabyn Mr Snowman Of Andwell 1989 Mr C Coan
Bredwardine Blaenseidi 1989 Mr And Mrs Young
Cedwalla Miss Edwina 1989 Mr & Mrs Chidwick
Uberacht Of Namous 1988 Mr D Blaxter
Lady Megan Of Longendale 1988 Mr Mcdonald
Bredwardine Bwlchygroes 1988 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Prixcan Drusus 1988 Mr & Mrs S Pass
Massoluv Hefty Lump (Imp USA) 1988 Mr & Mrs Collinson
Glynpedr Dom Perignon 1988 Mr R Boatwright
Glynpedr Irish Velvet Of Massoluv 1988 Mr & Mrs Collinson
Glynpedr Billiecart Of Bredwardine 1987 Messers Thomas And Tugwell
Honeycroft Eliza 1987 Mrs J Atkinson
Arciniegas Lion Of Bredwardine 1987 Messers Thomas And Tugwell
Damaria Count Magnum 1987 Mr C Cam
Bulliff Walkeska Of Appollon 1986 Miss Richardson
Cedwalla Sweet Ellenor 1986 Mr & Mrs Chidwick
Longendale The Protector 1986 Mr & Mrs Cottrell
Glynpedr Dom Ruminart 1986 Mr R Boatwright
Falmorehall Frobisher (Imp) 1986 Mesdames Lloyd Jones & Greenwell
Glynpedr Jamin 1986 Mrs Elliott
Prixcan Serenity Almeria 1986 Ms Manfredi
Hollesley Lord Rupert 1985 Mr & Mrs D J Cooper
Bulliff Warrior 1985 Mr & Mrs Say
Trevabyn Black Ice 1985 Mrs G Sargeant
Zanfi Imperial Eagle 1985 Mr R Boatwright
Luckhurst Goliath 1984 Mr Coan
Honeycroft Dolly Daydream 1984 Mrs J Atkinson
Faerdorn Big Daddy 1984 Mr & Mrs E F Jones
Glynpedr Tattinger 1984 Mr Boatwright
Darkling Casper 1984 Mr Hartland
Forefoot King Kong 1983 Mssrs Thomas & Tugwell
Celerity Powerful Sort 1983 Mrs Joynes
Bellabees Cader Idris 1983 Mrs Ede
Bellabees Blunder Of Bredwardine 1983 Mssrs Thomas & Tugwell
Bredwardine Beau Ideal 1983 Mssrs Thomas & Tugwell
Zanfi Princess Tanyia Of Damaria 1983 Mr & Mrs Joynes
Darkling Bridie 1982 Mr & Mrs Rice
Captain Morgan Of Glynpedr 1982 Mr Boatwright
Bulliff Petrina 1982 Mr & Mrs Burton
Craigavon Selina 1982 Mr R W Cogan
Balclutha Minerva 1982 Mrs Duval
Lord Bernard Of Longendale 1982 Mr Mcdonald
Longendale King Louis 1982 Mr L Mcdonald
Hollesley Medicine Man 1981 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Parcwood W.Bear Esq. Of Farnaby 1981 Mr D Baxter
Jilgrajon Rebecca West 1981 Mr & Mrs Hicks
Misty Moondrops Of Glynpedr 1981 Mr Boatwright
Honeycroft Danny Boy 1981 Mrs J Atkinson
Smudge Of Cornhaye 1981 Mssrs R Thomas & P Tugwell
Yarme Jane Of Farnaby 1980 Mr D Baxter
Jilgrajon Sir Gladstone 1980 W & G Hicks
Hollesley Rowella 1980 Mrs P & Miss H Day
Countess Caroline 1980 Mr T Jefferey
Yarme Susan Of Farnaby 1979 Mrs E Baxter
Langton Of Falmore 1979 Mrs Windham
Honeycroft Crismas Cracker 1979 Miss T Atkinson
Grangemoor Bevis 1979 Mrs Degerdon
Gildasan Silver Ghost 1979 Mr & Mrs C R Jones
Craigavon Emma 1978 Mr R W Cogan
Forefoot Prince Igor Of Bredwardine 1978 Mssrs Thomas & Tugwell
Jakote Lady Glencora 1978 Mrs Degerdon
Saraband Of Eddington 1977 Mrs Nash
Forefoot Prince Of Darkness 1977 Mr & Mrs Cowe
The Devils Advocate Of Hollesley 1977 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Forefoot Little Emily Of Bredwardine 1977 Mr Boatwright
Farnaby Rainy Patch 1977 Mrs M Hector
The Devil From Wayside 1977 Mrs Degerdon
Dare Devil Of Hollesley 1977 Mrs Degerdon
Farnaby Rainy Patch 1977 Mrs Hector
Jilgrajon Lady Victoria 1976 Mr & Mrs Hicks
Cemaes King Edward Of Jilgrajon 1976 Mr & Mrs Hicks
Devil Dancer Of Hollesley 1976 Mrs P & Miss H Day
Copenore Rab of Grangemoor 1976 Mrs Degerdon
Master Sirius Of Buckhall 1975 Mr & Mrs Williams
Artifax Arabella Of Farnaby 1975 Mrs Baxter
Astelle Oven Ready Of Bulliff 1975 Mr & Mrs Say
Presidents Lad Of Bulliff 1975 Mr & Mrs Say
Lord Jim Of Buckhall 1974 Mrs M & Mr B Morgan
Meps Nydia 1974 Miss Perrenoud
Cannonbury Autobiography 1974 Mrs Shorter
Copenore Czarina 1974 Mrs Degerdon
Twinoaks Baroness 1973 Mrs P Teversham
Overnoons Mr Micawber Of Buckhall 1973 Mrs How
Celerity Copenore Petronella 1973 Mrs Norfolk
Canonbury Eminance Of Gildasan 1972 Mrs S Shorter
Hollesley Macushla`s Dagda 1972 Mrs E Degerdon
Hollesley Macushla`s Sheba 1972 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Copenore Mary Ellen 1971 Mrs Lindley
Gelert Of Pynes Farm 1971 Mr G Edwards
Meps Portia 1971 Miss Perrenoud
Cornhaye Kennet 1970 Miss J Fidler
Baron Spencer Of Buckhall 1970 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Jasper Of Kisumu 1970 Mrs I Creigh
Cleopatra Of Hollesley 1970 Mrs P & Miss H Day
Threebees Friar Of Copenore 1969 Major & Mrs Reardon
Avonwaters Bardolph Of Copenore 1969 Rev Pike
Cornhaye Whitsun Bee 1969 Mr E Jones
Petalouda Of Hollesley 1969 Mr Graham
Balthazar Of Kisumu 1967 Mrs Wadland
Taddington Diamond Lil Of Farnaby 1967 Mrs EJ & Mr H Bensley
Tuppence Of Blackroc 1967 Mr W Hanson
Macushla Of Hollesley 1966 Mrs P & Miss H Day
Weatherill Thor 1965 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Fatima Of Kisumu 1964 Mrs I Creigh
Falcon Of Blackroc 1964 Mrs M Moore
Weatherill Thor 1964 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Bathsheba Of Kisumu 1964 Mrs I Creigh
Dawn Of Havengore 1963 Mrs L Scheerboom
Rhinehart Of Blackroc 1963 Mrs M Moore
Stormy Petrel Of Blackroc 1963 Mr W Hanson
Balint Of Havengore 1962 Mrs Monostori
Weatherill Milf Manetta 1961 Dr R Allison
Hotspot Of Havengore 1960 Mrs L Scheerboom
Olwen Of Parcwood 1960 Mrs Hector
Withybush Fausta 1959 Miss I Bell
Drake Of Havengore 1958 Mr W Hanson
Baron Of Moonsfield 1957 Mesd Lloyd Jones & Greenwell
Meps Angus 1957 Mrs Froome
Tudor King Of Lexandur 1956 Mrs M Anderson
Diann Ofhavengore 1956 Mrs L Scheerboom
Withybush Bess 1956 Miss I Bell
Withybush Aethelred 1956 Miss I Bell
Withybush Odin 1955 Mr H Burgin
Viking Aetholwulf Of Salyng 1955 Mrs PA Korda
Havengore Aithne Of Salyng 1955 Mr W Harvey
Fanifold Unity 1955 Mr H Burgin
Tudor King of Lexander 1955 Mr & Mrs Anderson
Vilna Of Mansatta 1954 Mr F Bowles
Wotan Viking 1953 Mr PV Korda
O.E.M C. Countess (First Post War Champion Bitch) 1953 Mrs E Harrild
Rodney Of Havengore (First Post War Champion Dog) 1952 Mrs L Scheerboom
O.E.M.C Wolsey 1951 Miss Bell
Kumormai Verve Ms E Knight